Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

/  Co za nami


Tradycyjnie początkiem września 2019 roku (6-8 IX 2019 r.) na Placu Wolnica na krakowskim Kazimierzu już po raz dwudziesty szósty odbyło się święto krakowskich pszczelarzy, czyli „XXVI Jubileuszowe Krakowskie Miodobranie”. To co roku nie lada gratka dla mieszkańców Krakowa i turystów licznie odwiedzających stolicę Małopolski, którzy podczas imprezy mają możliwość skosztować i zakupić miody i inne produkty pszczele z naszych pasiek. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą, z radością i ogromną pasją opowiadamy wówczas o swoich pracowitych podopiecznych. Niektórzy z nas zabierają nawet swoje pszczoły na Plac Wolnica i wówczas można je podglądnąć w specjalnych pokazowych ulach, co budzi ogromne zainteresowanie odwiedzających, szczególnie dzieci. Ale "Krakowskie Miodobranie” to nie tylko kiermasz produktów pszczelich i zdrowej żywności. Przez 3 dni scena na Placu Wolnica tętni życiem. Występy artystyczne, konkursy, ciekawe prelekcje – każdy znajdzie dla siebie interesujący punkt w bogatym programie imprezy.

Miodobranie rozpoczęło się uroczyście w Urzędzie Miasta Krakowa, przy udziale władz miasta, pocztu sztandarowego, członków Zrzeszenia i gości. Zasłużonym dla pszczół i pszczelarstwa wręczono uroczyście odznaczenia. To ważna i piękna część całego święta, cieszymy się, że miasto Kraków jest tak otwarte na wszystko co związane jest z pszczelarstwem i ludźmi zaanagażowanymi w to dzieło. 


"Parada Pszczół”, czyli barwny korowód pszczelich przebierańców została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców i turystów na trasie przemarszu, czyli z krakowskiego Rynku Głównego na Plac Wolnica. Po tym sukcesie chcielibyśmy, aby na stałe weszła do programu "Krakowskiego Miodobrania” Z roku na rok, przybywa chętnych do udziału w marszu, dołączają szkoły, a na koniec odbył się konkurs na najciekawsze przebranie, a pomysów nie brakowało.

Wiele osób przynosiło zakrętki, których ilość przerosła nasze oczekiwania, i odbierało rośliny miododajne, dzieci uczyły się segregacji śmieci w naszej zaśmieconej "mini pasiece", odbył się konkurs fotograficzny o naszych podopiecznych, była loteria i jak co roku na tę pamiątkę posadziliśmy drzewo miododajne. 


Podczas miodobrania odbyła się wspólna akcja Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, czyli "Krwiobranie”. Osoby, które w trakcie imprezy oddały krew mogły wziąć  udział w losowaniu miodarki, którą sponsorowało Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń, za co serdecznie dziękujemy.

Cieszyliśmy się też z uraczystgo pasowania młodych adepów sztuki pszczelarskiej na Pszczelarzy, którzy to po uroczystej Mszy św. i przemarszu złożyli przysięgę na ręce Rady Pszczelarskiej i otrzymali legitymacje i pamiątkowe dłuta.