/ Historia
Podczas „Krakowskiego Miodobrania” w roku 2015, pszczelarze Zrzeszenia obchodzili jubileusz 70-lecia powołania Miejscowego Koła Pszczelarzy w Krakowie, poprzednika obecnego Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.
A wcześniej? Krakowskie bartnictwo, a obecnie pszczelarstwo ma swój długi i bogaty rys historyczny. Początki polskiego bartnictwa nikną w mrokach przeszłości. Nie sposób dociec, gdzie i kiedy się ono zaczęło i jaki był jego rozwój. Krakowskie bartnictwo znane jest już od czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370 rok).
Jednakże historia organizacji pszczelarskich w Krakowie posiada swoje korzenie w czterech istotnych wydarzeniach historycznych
Koło żyło, pulsowało, wprost wykwitało coraz ciekawszymi inicjatywami. Przybywało nowych członków, i tak w sprawozdaniu za rok 1981 czytamy: ilość członków zrzeszonych w Kole – 609; ilość rodzin pszczelich – 8251; ilość uczestników zebrań (średnio) - 140-180. Koło pszczelarzy pęka w szwach. Działalność w tak licznym gronie jest utrudniona. 6 czerwiec 1982 r., Jest to data ostatniego zebrania Miejskiego Koła. Następuje podział na trzy Koła. Prezesem Koła Kraków Śródmieście i Krowodrza zostaje Edward Kolarski. Jest rok 1984, doniosłość zmian ostatnich dwóch lat przyćmiła groźna choroba - warroza, groźna - bo nie wiedziano jak z nią walczyć. Zmiana polityki państwowej (rok 1989), wprowadza w życie narodu polskiego, a więc i pszczelarzy, wiele zamieszania. Przytulny, gościnny budynek „Pałacu Pod Baranami”, gdzie odbywały się comiesięczne zebrania Koła, znajduje swego właściciela. Dzięki dużemu zaangażowaniu i staraniom kol. Wiesława Kluczewskiego, Koło znalazło przychylny klimat w Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej p.w. św. Stanisława Kostki w Krakowie przy ul. Skarbowej 4. W ostatnią niedzielę sierpnia 1994 roku w Krakowie – Bieżanowie w pasiece kol. Kazimierza Żółtego zostały zorganizowane „Dożynki Pszczelarskie”, zwane później „Krakowskim Dniem Pszczelarza”, który w następnych latach przekształcił się w „Krakowskie Miodobranie”.
Jest 1 września 1996 r. „III Krakowski Dzień Pszczelarza”, na którym podczas Mszy Św. odprawianej przez biskupa Albina Małysiaka w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski, na Woli Justowskiej, zostaje poświęcony Sztandar Koła. 11 listopada tego samego roku Metropolita Krakowski Jego Eminencja ks. Kardynał Franciszek Macharski nominuje ks. Stanisława Kolarskiego kapelanem pszczelarzy Małopolski.
W dniu 5 lutego 2006 r. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła uchwala powołanie w miejsce Koła Pszczelarzy Kraków Śródmieście i Krowodrza, Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, które zostało zarejestrowane w sądzie dopiero w 2007 roku. Po rezygnacji Prezesa Edwarda Kolarskiego z kandydowania na następną kadencję 2011 – 2015, nowym prezesem Zrzeszenia zostaje kol. Marian Opoka, który po skończonej kadencji powołany zostaje na Honorowego Prezesa.
Nowym prezesem Zrzeszenia zostaje wybrany kol. Przemysław Szeliga.
Opracował Andrzej Piątkowski, wykorzystując bogate archiwum zebrane przez kol. Czesława Tekielaka. Lata po roku 1996 uzupełniono krótkimi zapiskami Kroniki, wspomnieniami Kolegów Edwarda Kolarskiego, Mariana Opoki oraz zapisami własnymi.