/ Zaproś pszczołę do Ogrodu - Zaproszenie do udziału w projekcie
Jaki jest cel?
Akcja ma cel edukacyjny i skierowana jest do mieszkańców małopolski, a przede wszystkim uczniów małopolskich szkół. Poprzez edukację chcemy zwiększać świadomość ekologiczną głównie u dzieci w wieku szkolnym. Idea zrównoważonego rozwoju, życie zgodne z zasadami zero waste oraz dbanie o nasze najbliższe otoczenie to kierunek, w którym powinien podążać cały świat. Zwracamy uwagę na 6 działań, które mogą przyczynić się do ochrony owadów zapylających. Uwrażliwiamy na owady i tłumaczymy ich rolę w naszym wspólnym środowisku. Sadzimy miododajne rośliny, które wzbogacą bioróżnorodność serca małopolski
jakim jest Kraków. 27 sierpnia na krakowskich plantach posadziliśmy lipę drobnolistną
w ramach 29. Krakowskiego Miodobrania. Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich to organizacja społeczna, której nadrzędnym celem jest dobro pszczół i ziemi, na której wszyscy mieszkamy.
Jak wziąć udział?
Do udziału w akcji zapraszamy szkoły położone na terenie województwa
małopolskiego.
Aby wziąć udział w akcji należy wysłać zgłoszenie w formie maila na adres
biuro@zrzeszeniepszczelarzykrakowskich.pl
Termin nadsyłania zgłoszeń to 6 września 2022.
O udziale w akcji decyduje kolejność zgłoszeń. Po zakwalifikowaniu placówki do udziału w akcji "Zaproś pszczołę do ogrodu", szkoła otrzymuje pakiet edukacyjny dla uczniów klas, które wykonają inwentaryzację roślin miododajnych wg. instrukcji.
Szkoły/klasy które wezmą udział w projekcie zapraszamy na Paradę Pszczół w dniu 10 września 2022 oraz na warsztaty z budowy domków dla pszczół, które odbędą się po paradzie podczas 29. Krakowskiego Miodobrania. W ramach projektu opłacamy koszt przejazdu z placówki w rejon Rynku Głównego oraz drogę powrotną.
Zwieńczeniem akcji jest sadzenie drzewa lub krzewu miododajnego na terenie szkoły.
Co zawiera pakiet edukacyjny?
plakat edukacyjny z hasłami akcji "Zaproś pszczołę do ogrodu" broszury edukacyjne dla uczniów ołówki z logo akcji instrukcję wykonania inwentaryzacji roślin rosnących w najbliższym otoczeniu szkoły.
Inwentaryzacja roślin - jak ją wykonać?
Zadanie to sporządzenie inwentaryzacji roślin kwitnących w okolicy (do 200m). Inwentaryzacja to spis tego co się znajduje w danym miejscu. Do wykonania zadania będziemy potrzebować kartki oraz długopisu. Szukamy wszystkich roślin miododajnych w okolicy. Fotografujemy je i nazywamy. Można uwzględnić rośliny, które nie kwitną w danym momencie (ponieważ ich czas kwitnienia skończył się np. w lipcu), ale występują w najbliższej okolicy. Jako pomoc skorzystajcie z wykazów roślin miododajnych.
Pamiętajcie o współpracy i pomaganiu sobie w wykonaniu zadania, ponieważ odpowiedzialni są wszyscy uczestnicy.
Inwentaryzację należy przygotować w formie prezentacji wg. przykładu przedstawionego poniżej i przesłać na adres:
biuro@zrzeszeniepszczelarzykrakowskich.pl w terminie do 15 września.
Przykład:
Nazwa rośliny: Lipa drobnolistna
Ilość w okolicy: 4
Czy roślina jest miododajna?: Tak
POWODZENIA!