Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich
26-03-2017

/  Patronat ZPK nad pojektem Krakowskie Pszczoły

Krakowskie Pszczoły to zespół sześciu dziewczyn z krakowskich liceów. Zespół tworzą: Agnieszka Boroń, Dominika Biela, Katarzyna Świątkiewicz, Julia Święcicka, Helena Karkuszewska i Maria Gil. Jest to projekt realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, gdzie każdy zespół opracowuje swój własny projekt i prowadzi go przez cały rok szkolny.


Projekt dziewczyn polega na pomocy dzikim pszczołom na terenie Krakowa. Chcą zbudować dla nich domki, które dałyby schronienie i zwiększyłyby szansę na przetrwanie i zwiększenie liczebności pszczół w mieście.

Projekt Krakowskie Pszczoły skierowany jest do najmłodszych, czyli dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym z okolicznych przedszkoli i szkół. Podczas zajęć dowiedzą się jak pożyteczne są to owady dla nas i całego środowiska, o zagrożeniach, z którymi muszą uporać się pszczoły oraz jakie mogą być skutki wyginięcia tych pożytecznych, a często nie docenianych owadów. Zdobędą również wiedzę na temat roślin, które zachęcają pszczoły do odwiedzenia naszych ogrodów.

Obecnie projekt jest w trakcie realizacji. 13 lutego 2017 organizatorki projektu spotkały się z pracownikiem Katedry Wydziału Ogrodnictwa i Pszczelnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Spotkanie poprowadził Pan mgr. Jakub Ogiela. Dzięki niemu poszerzyły swą wiedzę o pszczołach i ich problemach, dowiedziały się wiele ciekawostek i uzyskały dużo informacji ważnych dla ich projektu. Zasięgnęły także porady jak interesująco przeprowadzić warsztaty dla dzieci. Ponadto, dostały wiele fachowych materiałów opracowanych przez naukowców.

Warsztaty odbyły się już trzykrotnie: 8 marca w SP nr 27 oraz w Stowarzyszeniu Na Rzecz Integracji ,,Ikar”, a 10 marca w SSP nr 4. Podczas godzinnych warsztatów udało im się przekazać dzieciom ważne informacje, a co najważniejsze zbudować domki dla dzikich pszczół. Na koniec dzieci mogły także rozwiązywać zagadki o tematyce pszczelej. Dzieciom bardzo podobały się warsztaty. Kolejne zajęcia planowane są 21 marca, 28 marca oraz 4 i 6 kwietnia.

Dzięki tej olimpiadzie licealistki uczą się jak prowadzić taki projekt i nim zarządzać, dzieci dowiadują się nowych ważnych informacji na temat dzikich pszczół w Krakowie, a co najważniejsze pszczoły dostaną schronienie, co miejmy nadzieję, przyczyni się do poprawy jakości ich życia w naszym mieście.
 
powrót