Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

/  Ciekawe wydarzenia


PSZCZOŁY UCZĄ DZIECI SEGREGACJI ŚMIECI

Podczas miodobraniowego weekendu na Placu Wolnica zapraszamy wszystkie dzieci do pomocy w posprzątaniu naszej miodobraniowej "Zaśmieconej Pasieki". Najmłodsi wezmą udział w zabawie edukacyjnej uczącej segregacji śmieci. Zadaniem uczestników będzie uporządkowanie i posegregowanie śmieci w zaaranżowanej na placu „zaśmieconej pasiece”, nie obęjdzie się bez słodkiej nagordy dla każdego. 

REGULAMIN GRY "ZAŚMIECONA PASIEKA"


W grze biorą udział 2 osoby (dzieci lub dziecko z opiekunem). Wygrywa ta osoba, która zdobędzie najwięcej punktów za zbieranie i segreguję śmieci.
ZASADY:
1. Każdy z uczestników wybiera swój zestaw pojemników na śmieci.
2. Następnie na umówiony sygnał uczestnicy zaczynają zbierać śmieci, które muszą dokładnie posegregować umieszczając je w odpowiednich pojemnikach.
3. Gra kończy się gdy pasieka zostanie posprzątana i nie ma więcej śmieci lub gdy minie wyznaczony czas.
3. Zasady punktacji:
- Uczestnicy muszą przeliczyć ile śmieci zebrali do pojemnika z papierem. Ten uczestnik, który zebrał więcej otrzymuje 3 punkty, natomiast drugi otrzymuje 2 punkty. Taka sama zasada dotyczy pojemnika z metalem i plastikiem.
- Jeśli uczestnik niedokładnie posegregował śmieci i np. w koszu z papierem znajdzie się metal lub plastik otrzymuje 1 punkt za pojemnik z wymieszanymi śmieciami.
- Jeśli zawodnicy zebrali taką samą ilość np. metalu oboje otrzymują po 3 punkty.

ZAPROŚ PSZCZOŁĘ NA KOLACJĘ

Z roku na rok, co raz większym zainteresesowaniem cieszą się w Krakowie łąki kwietne, miasto dokłada starań aby stało się ono kwieciste, przyjemne oku, bardziej ekologiczne, a przy okazji nie trzeba kilkukrotnie kosić trawy, za czym idą oszczędności czasu i pieniędzy. Wielu z nas pozbywa się przydomowych trawników zastępując je rabatami kwiatowymi, krzewami i małymi drzewami. A kto z nas nie ma w otoczeniu butelek, zakrętek mniejszych bądź większych? Dlatego proponujemy Wam „zielone zakupy”: przynieście na Krakowskie Miodobranie tyle plastikowych zakrętek od butelek ile dacie radę unieść i „kupcie” za nie sadzonki lub cebulki roślin miododajnych. Wy stworzycie stołówkę dla zapylaczy, a my oddamy zakrętki do recyklingu - drobne kroki w celu polepszenia kondycji naszej Planety.

GRA MIEJSKA - PRACOWITY JAK PSZCZOŁA

Serdecznie zapraszamy dzieci z opiekunami oraz młodzież do udziału w grze miejskiej "Pracowity jak pszczoła". Podczas gry będziesz mógł wcielić się w pszczołę robotnicę i poznasz fascynujące życie pszczelej rodziny. Na każdego komu uda się wykonać wszystkie zadania czeka słodka nagroda. Udział w grze jest bezpłatny. Zapraszamy!

GRA MIEJSKA
"PRACOWITY JAK PSZCZOŁA"

Wydawanie kart startowych odbywa się od godziny 14.00 do 15.40

Ostatnie stanowisko gry czynne jest do godziny 16.20

Poszczególne etapy gry należy zaliczać kolejno zaczynając od nr 1 kończąc na 5.

W grze mogą wziąć udział dzieci z opiekunami i młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia.

 PARADA PSZCZÓŁ

Integralną częścią Krakowskiego Miodobrania jest „Parada Pszczół”, podczas której dzieci i dorośli przebrani w stroje pszczelarskie oraz z motywami pszczelimi prezentują się na płycie Rynku Głównego, skąd w rytm zespołu „Sorrir Por Favor" następuje przemarsz na Plac Wolnica. Parada Pszczół jest atrakcją turystyczną kierującą zainteresowanie turystów i mieszkańców miasta na miejsce głównych wydarzeń na Placu Wolnica. Za najciekawsze przebranie o tematyce pszczelej przewidziane są nagrody rzeczowe.


UROCZYSTE PASOWANIE MŁODYCH PSZCZELARZY

Miodobranie, które jest Świętem Pszczelarzy Krakowskich jest też okazją do uroczystego pasowania nowych pszczelarzy. Zgodnie z wieloletnią tradycją Zrzeszenia uroczyste wprowadzenie w poczet członków Zrzeszenia ma miejsce raz w roku, w niedzielę pierwszego weekendu września. Tej tradycji stanie się zadość również podczas 26 Krakowskiego Miodobrania, gdzie uroczystą przysięgę złoży 13 nowych młodych pszczelarzy. 

KRWIOBRANIE

„Krwiobranie” jest częścią „Krakowskiego Miodobrania” - cyklicznej, corocznej imprezy, organizowanej nieprzerwanie od dwudziestu sześciu lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. W ramach „Krwiobrania” członkowie Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, osoby z ich rodzin oraz wszyscy chętni mogą oddawać krew na potrzeby krakowskich szpitali.

Zarówno naturalny miód pszczeli, jak i krew ludzka są substancjami o szczególnych właściwościach, których nie da się należycie zastąpić sztucznymi zamiennikami. Dla superorganizmu, którym jest rodzina pszczela, miód stanowi nośnik energii i życia, podobnie jak krew dla organizmu ludzkiego. Bez odpowiednich zapasów miodu rodzina pszczela nie jest w stanie prawidłowo funkcjonowa, a wręcz w ogóle nie przetrwa, podobnie jak organizm ludzki bez krwi, której zapasy w bankach krwi są często niewystarczające.

Organizując akcję krwiodawstwa w ramach „Krakowskiego Miodobrania” Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich stara się zwrócić uwagę na powyższy problem oraz odpowiada na apele środowiska medycznego o zwiększenie zapasów w bankach krwi.

Chętnych do oddania krwi zapraszamy dnia 7 września (sobota) do Muzeum Etnograficznego znajduącego się przy Placu Wolnica 1 w godzinach od 10:00 do 15:00, gdzie czekać będą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Wszyscy dawcy otrzymają specjalne kupony rabatowe uprawniające do 10% rabatu na kiermaszu produktów pszczelich (stoiska oznaczone kroplą krwi) podczas 26 Krakowskiego Miodobrania. Dodatkowo dawcy, którzy są pszczelarzami wezmą udział w losowaniu miodarki ufundowanej przez firmę Łysoń. 

SADZENIE DRZEWA MIODODAJNEGO

W tym roku, a dokładnie 31 Sierpnia o godzinie 12:00 na Krakowskich Plantach w okolicach Poczty Głównej, po raz trzeci będziemy uroczyście sadzić drzewo miododajne i będzie to pięknie kwitnąca białymi gronami na wiosnę Robinia Akacjowa (Grochodrzew akacjowy), popularnie i co ciekawe błędnie nazywana Akacją.

W zeszym roku był to Klon Pospolity (zwyczajny) zasadzony na Krakowskich Plantach w okolicy UJ. Nektar wytwarzany przez kwiaty tego gatunku jest jednym z wczesnych pożytków wiosennych i wpływa na rozwój rodziny pszczelej po zimowlii. Drobne kwiaty połączone w jasnozielone baldachogrona zakwitają zanim drzewo wypuści liście. 

Krakowscy pszczelarze na pamiątkę kolejnych edycji Krakowskiego Miodobrania począwszy od roku 2017 będą sadzić na terenie miasta drzewo miododajne.
Pierwsze drzewo było posadzone w Parku Jordana dnia 31 sierpnia 2017 o godzinie 11.00 wspólnie przez Pana Tadeusza Trzmiela Wiceprezydenta Miasta Krakowa oraz Przemysława Szeligę Prezesa Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich. Wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta Krakowa, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich ma zachęcać do wykorzystywania roślin miododajnych podczas nasadzeń na terenie miasta.

Trwały ślad, jaki pszczelarze chcą pozostawiać po każdym Miodobraniu wpisuje się w założenia miejskiego projektu „Pasieka Kraków”, którego partnerem jest Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowkich.